Dobra instalacja alarmowa i jej cechy
Są sytuacje, w których sama ochrona nie wystarczy, aby dany obiekt był bezpieczny. Zdaniem wielu specjalistów w tym zakresie najlepszym rozwiązaniem, mającym na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa w obiektach rożnego rodzaju, są instalacje alarmowe. Istnieją rozmaite typy alarmów, jednakże ich podstawowe zadanie jest zawsze jedno.
Mają one odstraszyć złodziei czy wandali przed podejmowaniem jakichkolwiek działań przeciwko mieniu. Dlatego zazwyczaj systemy są tak instalowane, aby ich zewnętrzne elementy rzucały się w oczy. Prewencyjne znaczenie alarmów Jeśli złodziej otrzyma czytelny sygnał, że dany obiekt jest poddany nadzorowi alarmowemu, jest duża szansa na to, że zmieni zdanie.
Istnieje także inne podejście – ukrycie instalacji w taki sposób, aby przestępca zdziwił się nagłym przyjazdem policji czy patrolu interwencyjnego ochrony. Wyróżnia się alarmy ciche oraz głośne. Te pierwsze uruchamiają się w taki sposób, że nie towarzyszy temu żaden sygnał dźwiękowy ani wizualny.
Stosowne służby są jednak powiadomione o włamaniu. Głośna instalacja generuje donośny sygnał dźwiękowy, jaki zwraca uwagę otoczenia na miejsce dokonania włamania czy aktu dewastacji. Może ona także działać odstraszająco na sprawcę przestępstwa, który oddali się z miejsca zdarzenia, choć to z kolei zmniejsza szansę jego ujęcia przez policję.
Rozwiązań jest wiele, ale chyba najważniejsze jest to, aby alarm stał na wysokim poziomie pod względem jakości technicznej. Jego właściwa kalibracja jest tu kwestią kluczową, bo zależy od niej efektywność całej instalacji. Problem fałszywych alarmów Poprawnie skalibrowany alarm nie będzie generował alarmów fałszywych, które potrafią być prawdziwą zmorą agencji ochrony.
W takich przypadkach alarm włącza się samoistnie lub z powodu działania, jakie nie powinno skutkować takim efektem. Wtedy agencja ochrony odpowiedzialna za instalację otrzymuje stosowny sygnał, a na miejsce wysyłany jest patrol z interwencją. Nie zastaje jednak złodziei, tracąc przy tym cenny czas i energię.